Policyjna akcja „Znicz 2018” - Wiadomości - KPP w Nakle nad Notecią

Wiadomości

Policyjna akcja „Znicz 2018”

Data publikacji 29.10.2018

Od środy 31 października do 4 listopada 2018 roku na terenie powiatu nakielskiego przeprowadzone zostaną działania pod kryptonimem „Znicz 2018”. Nakielscy policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem użytkowników dróg, a także osób odwiedzających cmentarze.

Jak co roku, w okresie Wszystkich Świętych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle przeprowadzą wzmożone działania pod kryptonimem „Znicz 2018”. W trakcie działań funkcjonariusze będą przede wszystkim: udzielać informacji kierowcom o czasowych zmianach organizacji ruchu, czuwać nad utrzymaniem płynności ruchu, eliminować z ruchu pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w komunikacji oraz eliminować z ruchu nietrzeźwych kierujących.

W dniach poprzedzających Wszystkich Świętych w Nakle wprowadzona zostaje czasowa zmiana organizacji ruchu. Obowiązywać ona będzie od godz. 7.00 dnia 29.10.2018r. do godz. 7.00 dnia 05.11.2018r. i zakłada wprowadzenie na ul. Bohaterów w Nakle ruchu jednokierunkowego dla kierujących jadących od strony skrzyżowania z ulicami Mickiewicza, Dąbrowskiego oraz Staszica w kierunku ul. Młyńskiej.

Poniżej kilka rad, dzięki którym nadchodzący czas będzie bezpieczny:

 • Idąc na groby bliskich nie zabierajmy ze sobą dokumentów tj. kart bankomatowych, dowodu osobistego. Nie będą one nam potrzebne w trakcie pobytu na cmentarzu, a ich utrata w przypadku kradzieży obciąży nas dodatkowymi kosztami.
 • Oszacujmy wydatki, jakie poniesiemy robiąc zakupy w rejonie cmentarzy i tylko tyle gotówki zabierzmy ze sobą, gdyż dni takie jak nadchodzące sprzyjają kieszonkowcom, którzy mogą chcieć wykorzystać panujący na nekropoliach tłok i popełnić na naszą szkodę przestępstwo.
 • Uważajmy na miejsca szczególnie zatłoczone, pilnujmy swojego podręcznego bagażu oraz torebek, aby nie padły one łupem złodziei.
 • Nie kupujmy kwiatów ani zniczy od osób przypadkowych, które oferują towar w bardzo atrakcyjnych cenach, gdyż może się okazać, że oferowane produkty pochodzą z kradzieży.
 • W samochodzie nie zostawiajmy w widocznym miejscu żadnych wartościowych przedmiotów,  gdyż mogą one przyciągnąć złodziei, którzy na dodatek wybiją szybę lub też zepsują zamek w drzwiach auta.
 • Wyjeżdżając z domu na dłuższy czas sprawdźmy czy dobrze zabezpieczyliśmy dom/mieszkanie przed kradzieżą. Pozamykajmy wszystkie okna i drzwi i zwróćmy się do zaufanego sąsiada, aby ten w trakcie naszej nieobecności doglądał dobytku.

W trakcie nadchodzących dni na drogach całego kraju będzie wzmożony ruch, aby bezpiecznie dotrzeć do celu należy również przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 • Wybierając się w dalszą drogę bądźmy wypoczęci. Sprawdźmy stan techniczny samochodu. Dopilnujmy, aby wszyscy w aucie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.
 • Nie dopuśćmy, aby za kierownicę auta wsiadały osoby będące pod działaniem alkoholu.
 • Zwracajmy szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych i rowerzystów, zwłaszcza po zmroku, gdy są mniej widoczni.
 • Zwracajmy uwagę na policjantów kierujących ruchem drogowym i podporządkujmy się ich nakazom, gdyż wydawane przez nich polecenia mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi.
 • Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe, gdyż w rejonach cmentarzy organizacja ruchu może być zmieniona, a informować o tym będą nowo ustawione znaki drogowe.
 • Dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników drogi bezwzględnie przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego: jedźmy z dopuszczalną prędkością, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, nie wyprzedzajmy w miejscach niedozwolonych, nie wymuszajmy pierwszeństwa.
 • W rejonie cmentarzy parkujmy samochody tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Apelujemy również do osób, które mieszkają blisko cmentarza, aby swoje auta pozostawili w domu i do miejsc spoczynku bliskich udali się pieszo. Pozwoli to na ograniczenie ruchu pojazdów. Piesi, aby być bezpieczni na drodze winni również przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • Korzystajmy z chodników.
 • Poza obszarem zabudowanym poruszajmy się poboczem lub lewą stroną jezdni. Po zmierzchu pamiętajmy o latarce lub obowiązkowym elemencie odblaskowym, które spowodują, że będziemy bardziej widoczni szczególnie w porze wieczorowo – nocnej.
 • Korzystajmy z wyznaczonych przejść dla pieszych. W przypadku kiedy ich nie ma, poruszając się po jezdni zachowajmy szczególną ostrożność oraz pamiętajmy o ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom.
 • Nie wbiegajmy na jezdnię, nie przebiegajmy pomiędzy pojazdami, gdyż jest to zabronione prawem, a także naraża nas samych na niebezpieczeństwo.

 

W nadchodzącym okresie policjanci będą na drogach po to, aby służyć pomocą, a także kontrolować prawidłowość przestrzegania przepisów przez uczestników ruchu. W przypadku kiedy potrzebna będzie pomoc lub też zauważycie Państwo jakieś nieprawidłowości i zagrożenia na drodze, prosimy o informowanie o tym fakcie pod numerem 997 lub 112.

Autor: mł. asp. Justyna Andrzejewska
Publikacja: mł. asp. Justyna Andrzejewska